redakcja i grafika

Targi książki – spotkanie biznesu z kulturą

Na całym świecie branża wydawnicza organizuje wydarzenia, które mają na celu wypromowanie zarówno poszczególnych tytułów książkowych, jak i samych autorów. Jest to okazja do spotkania z kulturą na każdym poziomie – począwszy od popkultury i związanymi z nią komiksami, aż po wybitne dzieła literatury wydane w sposób niepowtarzalny i kolekcjonerski. Z pewnością każdy bibliofil znajdzie tu dla siebie pozycje, które chętnie widziałby w swojej bibliotece, a z kolei dla księgarzy i wydawców jest to okazja do zapoznania się z aktualną ofertą nie tylko krajową, ale z przekrojem wydawnictw reprezentującym cały niemal świat.

Wydawcy z różnych krajów nabywają prawa do tłumaczeń i wydań wybranych tytułów, wzbogacając tym samym rodzimy rynek wydawniczy. Jest to znakomita okazja do zrobienia niezłego biznesu, jako że dobrze wypromowany autor i tytuł, wydany w wielotysięcznym nakładzie, może przynieść wydawnictwu ogromne zyski. Poszukuje się także autorów mało znanych, ale dobrze zapowiadających się.

Targom towarzyszą także rozmaite imprezy mające na celu spotkania ze sławami międzynarodowego środowiska literackiego oraz autorytetami z branży. Są to konferencje tematyczne, plebiscyty, wystawy, warsztaty.

Największymi obecnie targami książek są te organizowane corocznie w październiku we Frankfurcie nad Menem. Ich bezpośrednim organizatorem jest Messe Frankfurt GmbH. To zrozumiałe, że Niemcy są centralnym miejscem handlu książką w Europie, gdyż to właśnie tu w XV wieku Johannes Gutenberg wynalazł druk.

Te pozostałe najbardziej znane i uznane targi książek na świecie odbywają się w Bolonii, Londynie, Chicago, New Delhi, ale także w Lipsku, Paryżu, Pekinie, Moskwie i we Lwowie.

W Warszawie także odbywają się targi książki. Co roku w maju na Warszawskich Targach Książki swój dorobek prezentuje kilkuset wystawców z Polski oraz z kilkudziesięciu krajów z całego świata, a liczba zwiedzających przekracza 72 tys. osób.