różne

Dlaczego mężczyźni nie prasują ubrań a kobiety nie pilotują samolotów?

Ileż to razy po kłótni ze swoim partnerem zdawałaś sobie pytania: dlaczego on to robi, dlaczego on mnie nie rozumie, dlaczego nie chce mi pomóc? Ponieważ nie istnieją dobre odpowiedzi na te pytania, postaraj się przyjąć do wiadomości, że kobietę i mężczyznę dzieli bardzo wiele, a zbudowanie płaszczyzny porozumienia będzie możliwe tylko po zaakceptowaniu tych różnic.

Podczas ostatnich 50 lat psychologowie przekonywali nas, że różnice między mężczyznami a kobietami są głównie rezultatem tradycyjnych uwarunkowań społecznych. Według tej teorii kobiety mogą wykonywać prace, które tradycyjnie wykonują mężczyźni, a mężczyźni mogą i powinni stać się bardziej „udomowieni”. Dobrze byłoby, aby męskość szła w parze z żeńską stroną każdego mężczyzny, ujawniającą się poprzez zwiększoną komunikatywność, emocjonalność, a także poprzez… prasowanie koszul. Jednak według licznych badań naukowych, różnice płci istnieją, ponieważ mózg kobiety i mężczyzny pracują w zupełnie inny sposób, a ich biologiczne zróżnicowanie ma znaczenie, gdyż nigdy kobieta nie myśli, ani nie zachowuje się w taki sam sposób, jak mężczyzna.

Męski mózg jest podzielony tak, że z lewej strony są umiejscowione zdolności werbalne zaś z prawej znajdują się ośrodki odpowiedzialne za orientację przestrzenną. Dla kobiet zdolności werbalne i orientacja przestrzenna są równo podzielone między prawą i lewą półkulę mózgową.

Dlaczego kobiety i mężczyźni żyją w tak różnych dla siebie światach?

W czasach prehistorycznych mężczyźni zdobywali pożywienie, często samotnie, zaś kobiety opiekowały się dziećmi, na ogół wraz z innymi kobietami. Mężczyźni byli odpowiedzialni za to, aby schwytać, a potem zabić zwierzynę, zaś potem znaleźć drogę powrotną do domu. Kobiety miały za zadanie opiekowanie się domem, wykonując kilka czynności naraz. Wykształcały przy tym umiejętności komunikowania się z innymi kobietami. W rezultacie mózgi mężczyzn rozwinęły lepiej zdolności orientacji przestrzennej i zostały zaprogramowane do skupienia się na konkretnym zadaniu, do rozwiązania jednego problemu. Kobiecy mózg rozwinął więcej powiązań między półkulami, które pozwoliły im płynnie wyrażać swoje myśli, a także lepiej wykonywać kilka czynności na raz.

Dlaczego kobiety są lepsze w wyrażaniu swoich myśli?

Jako że obie półkulę kobiecego mózgu są lepiej rozwinięte, kobiety są z natury bardziej rozmowne i mówią bardziej płynnie niż mężczyźni. Średnio kobiety mówią 6800 słów dziennie, zaś mężczyźni tylko 2400! Kobiety rozwiązują problemy rozmawiając o nich, a w sytuacji kryzysowej będą chciały przedyskutować sytuację i ich uczucia, podczas gdy mężczyźni dążą do znalezienia konkretnego rozwiązania, które nie jest tym, czego kobiety naprawdę oczekują. Mężczyźni nie lubią prosić o radę lub dyskutować o swoich problemach – próbują je rozwiązywać poprzez ciche analizowanie ich we własnych głowach. Ta fundamentalna różnica jest jedną z głównych przyczyn w konfliktach pojawiających się w związkach.

Dlaczego kobieta łatwo traci orientację w terenie, ale za to jest bezpieczniejszym kierowcą?

Mężczyzna postrzega prowadzenie samochodu jako test jego zdolności przestrzennych – bawi go szybka jazda i brawurowe popisywanie się swoimi umiejętnościami, co w konsekwencji powoduje więcej wypadków niż błędy popełniane za kierownicą przez kobiety. Z drugiej strony jednak mężczyźni są mniej narażeni na to, że zgubią drogę podczas jazdy, ponieważ lepiej orientują się w terenie. Dla kobiet prowadzenie samochodu to jedynie praktyczne przemieszczanie się z punktu A do B, mając na uwadze tylko jeden priorytet – bezpieczeństwo. Jako że kobiety nie mają tak dobrze rozwiniętej orientacji przestrzennej, częściej się gubią, a także mają więcej problemów z czytaniem map. Inną niedogodnością jest to, że trudniej jest kobietom parkować samochód w miejscu, gdzie są niewielkie odległości od innych pojazdów, a także to, że często mają problemy w odróżnieniu prawej strony od lewej.

Dlaczego mężczyźni nie prasują ubrań?

Organizowanie prac domowych pociąga za sobą wykonywanie kilku czynności w tym samym czasie i w tym przypadku mózg kobiety jest na ogół lepiej do tego przygotowany niż mózg mężczyzny. W eksperymencie przeprowadzonym w jednej z angielskich stacji telewizyjnych sześciu mężczyzn i sześć kobiet musiało w ciągu 10 minut zrobić kawę i tosty, pozmywać, wykonać telefon i spakować torbę. Poza jednym wyjątkiem mężczyźni okazali się gorsi od kobiet. Mężczyźni inaczej bowiem dostrzegają szczegóły, które są dla nich tak nieistotne, że zdają się ich po prostu nie zauważać – na przykład bałagan czy zakurzone kąty. Poza tym odznaczają się mniejszą cierpliwością przy wykonywaniu powtarzalnych czynności takich jak prasowanie. Oczywiście mężczyźni powinni dzielić wypełnianie domowych obowiązków, lecz trzeba wziąć pod uwagę to, że mogą to robić w inny, mniej efektywny sposób niż kobiety.

Dlaczego mężczyźni często nie mogą czegoś znaleźć?

Mężczyźni mają wykształconą „tunelową” zdolność widzenia, tzn. widzą bardzo dobrze rzeczy oddalone od nich, znajdujące się na wprost (przystosowanie powstałe podczas polowań), nie dostrzegają natomiast przedmiotów, będących w bocznych polach widzenia, a także tych w bliskiej odległości. To tłumaczy, dlaczego mężczyźni często nie mogą znaleźć czegoś w lodówce czy szafie. Kobiety mają znacznie szerszą percepcję widzenia, co wyjaśnia, dlaczego kobiety znacznie częściej widzą rzeczy, których mężczyźni nie potrafią dostrzec!

Dlaczego tak niewiele kobiet jest pilotami samolotów?

Niektóre zawody są wciąż dziś zdominowane przez jedną lub drugą płeć. Lecz nie jest to przejaw dyskryminacji. Zarówno mężczyźni jak i kobiety są bardziej predestynowani do innych zawodów. Logicznym wydaje się, że mężczyźni będą bardziej sprawdzać się w takich profesjach, w których potrzebna jest świetna orientacja przestrzenna, jak Inżynieria architektura, wszelkie konstrukcje czy pilotowanie samolotów (tylko 1% pilotów samolotów to kobiety). Także to, że praca mózgu mężczyzny jest zdeterminowana przez poziom testosteronu, sprawia, że pracują oni w zawodach obciążonych dużym stopniem ryzyka, jak kierowcy wyścigów Formuły Jeden, maklerzy giełdowi. Z drugiej strony, zawody takie jak tłumacze czy nauczyciele języków obcych, są zdominowane przez kobiety ze względu na posiadane przez nie nadzwyczajne zdolności werbalne. Kobiety dobrze czują się także wykonując takie profesje jak: dziennikarka, pisarka, aktorka oraz wszystkie wymagające dobrej organizacji zadań.

Najważniejsze jednak jest to, abyśmy umieli ze sobą rozmawiać i współpracować, nie tylko biorąc pod uwagę płeć mózgu, ale przede wszystkim po prostu jako ludzie.