redakcja i grafika

Kompozycja wydawnicza książki – Okładka i obwoluta

Każda książka ma okładkę. Okładki mogą być różnego rodzaju: twarde, miękkie, zintegrowane, papierowe, materiałowe, skórzane, z obwolutą lub bez. Natomiast są elementy, które muszą się koniecznie znaleźć na okładce i obwolucie a mianowicie:
– nazwa autora/autorów i/lub tytuł książki,
– numer tomu wydawnictwa wielotomowego,
– cena książki,
– numer ISBN

Wszystkie teksty zawarte na okładce i obwolucie muszą być zgodne z odpowiednimi elementami kart tytułowych, a elementy graficzne i układ okładki oraz obwoluty nie powinny zmniejszać czytelności podawanych informacji.

Nazwa autora i tytuł książki powinny być podane na pierwszej stronie obwoluty lub okładki pozbawionej obwoluty, w dowolnym miejscu. Natomiast, jeśli mamy sytuację, że tytułem dzieła jest nazwa pisarza, to wówczas autora umieszczamy na pierwszym miejscu.

Na grzbiecie okładki lub obwoluty także umieszczamy autora i tytuł dzieła – w poprzek grzbietu (w postaci tzw. szyldzika) lub wzdłuż grzbietu od górnego do dolnego grzbietu książki. Jeśli grzbiet książki jest bardzo wąski, ma szerokość mniejszą niż 5 mm, to wówczas zaleca się umieszczanie autora i tytułu wzdłuż brzegu na czwartej stronie okładki.

Na czwartej stronie okładki lub obwoluty oraz na skrzydełkach można ponadto zamieścić:
– informacje o autorze,
– informacje o dziele lub jego fragmenty,
– informacje o treści innych tomów danego wydawnictwa wielotomowego,
– informacje o innych dziełach wydanych w tej samej serii lub dotyczących podobnej tematyki.