Czy warto czytać książki?
Czy jest coś przyjemniejszego od spędzenia spokojnego wieczoru z ciekawą książką w jednej ręce i kubkiem herbaty w drugiej? No może jest, ale fakt faktem, że czytanie książek jest jedną z najprzyjemniejszych rozrywek i to dla osób w każdym wieku.
Dlaczego zatem czytelnictwo spada i czy to znaczy, że czytanie odeszło do lamusa lub nie warto czytać? Wydawnictwa ścigają się w urozmaicaniu oferty czytelniczej i obniżaniu cen swoich publikacji. Oferta książek w każdym gatunku jest imponująca, bo możliwości techniczne wydania pojedynczej książki stały się dużo mniej skomplikowane, a droga do pokonania między autorem a czytelnikiem wyjątkowo krótka. To pęd życia i natłok codziennych obowiązków sprawia, że coraz rzadziej sięgamy po książkę, bo mamy coraz mniej czasu i siły na to, aby się skupić na jej treści.
A szkoda, bo czytanie ma na nas zbawienny wpływ i to już od najmłodszych lat. Głośne czytanie dzieciom wpływa na budowanie pozytywnych i bliskich relacji z rodzicami, tworzy więź i poczucie bezpieczeństwa. To rodzic jest tym pierwszym przyjacielem, z którym przeżywa się przygody książkowych bohaterów, on daje wsparcie w emocjonujących chwilach i może wytłumaczyć, jeśli coś jest niezrozumiałe. Dzięki temu buduje swój autorytet na przyszłość. Czas spędzony z dzieckiem procentuje, a spędzony na czytaniu – procentuje znacznie bardziej.
Czytanie rozwija inteligencję, wyobraźnię, pozytywnie wpływa na koncentrację i pamięć. Dlatego polecane jest jako trening dla osób starszych, które muszą zmierzyć się z Alzheimerem. Dla młodszych – to trening zwiększający zasób słownictwa, poprawiający umiejętności ortograficzne i poszerzający wiedzę. Wielu rzeczy możemy się nauczyć sami z książek, zamiast płacić za kursy i szkolenia, a przez to tanim kosztem podnieść swoje kwalifikacje zawodowe.
Dlatego czytanie to także jedna z najtańszych form nauki i rozrywki. Książkę można wypożyczyć w bibliotece lub od znajomych, a zakupiona na własność może być czytana przez wszystkich członków rodziny. Osoby, które czytają poszerzają swoją wiedzę i światopogląd, kształtują swoje opinie na różne tematy, mają przez to więcej do powiedzenia, zyskują na erudycji i obyciu towarzyskim.
Czytać warto również dlatego, że ma to pozytywny wpływ na naszą kondycję psychiczną. Czytanie wycisza a jednocześnie pobudza uczucia i empatię, pozwala nam się oderwać od codziennych kłopotów, przenieść w inny świat, miło spędzić czas, zabić nudę oraz samotność.