Czy warto jeść jagody goji?
Co jakiś czas zaczyna być modny zupełnie nowy, nieznany nam do tej pory, produkt żywnościowy – a to olej arganowy, olej kokosowy, amarantus, czosnek niedźwiedzi, a to wreszcie… jagody goji. Są to podłużne czerwone owoce kolcowoju chińskiego, krzewu z rodziny psiankowatych, pochodzącego z Azji. Obecnie jest uprawiany w wielu krajach świata, a suszone jagody cieszą się coraz większym powodzeniem na zachodzie Europy i w Stanach Zjednoczonych.
Chińczycy uważają, że goji pomaga w leczeniu dolegliwości serca, śledziony, płuc i nerek, oczyszcza wątrobę, reguluje poziom cukru we krwi. Zalecane są także w leczeniu reumatyzmu i chorób stawów, a długotrwałe stosowanie zapewnia wzmocnienie kości, dzięki dużej zawartości wapnia. Kwasy tłuszczowe i polisacharydy zawarte w jagodach stymulują produkcję kolagenu i zatrzymują wilgoć w skórze, co poprawia jej wygląd. Oprócz tego goji obfitują w składniki odżywcze – witaminy i minerały, a także białko. Zawierają także pierwiastki śladowe takie jak cynk, selen, fosfor. Jest w nich żelazo, witamina C, witaminy z grupy B oraz witamina E, Beta-karoten.
Problem w tym, że nie ma wiążących badań dotyczących zbawiennych właściwości prozdrowotnych tych jagód, ani określenia szczegółowej zawartości poszczególnych składników odżywczych znajdujących się w nich.
Krzew kolcowoju chińskiego jest mocno rozgałęziony, dorasta do 1–2 m wysokości, a pędy ma pokryte cierniami. Liście są ciemnozielone, sztywne, wąskie i mają do 6 cm długości, zaś kwiaty są dzwonkowate, fioletowe i niewielkie. Okres kwitnienia obejmuje miesiące od czerwca do września, a pierwszych owoców możemy się doczekać już w 2-3 lata po posadzeniu. Roślinę można z powodzeniem uprawiać na działce, bądź w przydomowym ogródku, gdyż jest odporna na mróz, suszę czy zanieczyszczenie powietrza. Ogólnie nie ma wysokich wymagań uprawowych, chociaż nie będzie rosła dobrze na podłożu gliniastym, ciężkim i podmokłym, a stanowisko do jej uprawy powinno być dobrze nasłonecznione i ciepłe.
Jagody goji można zakupić w różnej postaci – najpopularniejsze są suszone owoce, które przypominają rodzynki. Jest to idealna smaczna przekąska, którą z całą pewnością, można umieścić na liście dobrych dla człowieka produktów spożywczych. Owoce można dodawać do sałatek, ciast, deserów, ugotować z nimi zupę lub zrobić apetyczne nadzienie do pierogów oraz naleśników. Zaś herbata z dodatkiem jagód goji pomaga na problemy trawienne.
Zdecydowanie jest to smaczny dodatek, który może nam urozmaicić smak wielu potraw i codzienny jadłospis. I jako taki na pewno warto go polecić. Natomiast, jeśli ktoś upatruje w jagodach goji panaceum na wszystkie dolegliwości, to chyba jednak może się gorzko rozczarować.