różne,  wegeprojekt

Symbole na plastiku – co oznaczają?

Plastik jest wszechobecny w naszym życiu. Niestety. Ale są rodzaje plastiku, które są w miarę nieszkodliwe dla naszego zdrowia oraz takie, których trzeba absolutnie unikać. Odpowiednie symbole znajdziemy na produktach plastikowych, a wiedza co oznaczają przyda się szczególnie w tych sytuacjach, gdzie plastik jest używany jako opakowanie żywności. Oczywiście są zdrowsze i naturalne alternatywy pakowania takie jak: szkło, papier, metal, woskowijki… ale nie zawsze póki co są wszędzie dostępne, więc jesteśmy zmuszeni używać tego, co akurat mamy pod ręką.

1 PET/PETE Poli(tereftalan etylenu) jest tworzywem jednym z najczęściej wykorzystywanych do produkcji plastikowych butelek i jednorazowych naczyń, a także sztucznych włókien, takich jak poliester, polar oraz dacron i tergal. Ten rodzaj plastiku może być niebezpieczny dla zdrowia, gdyż podejrzewa się, że jest źródłem ksenoestrogenów, które wpływają na zaburzenia pracy układu hormonalnego. Nie wolno stosować go ponownie, używać do podgrzewania potraw w mikrofalówce oraz wystawiać na słońce.
2 HDPE Polieten lub polietylen o wysokiej gęstości, z którego wykonuje się pojemniki i folię do żywności, plastikowe rurki, żyłki oraz linki. Jest jednym z najbezpieczniejszych plastików więc można go stosować przez długi czas.
3 PCV/V PCV wykorzystywany jest między innymi do produkcji wykładzin, folii spożywczej, strzykawek, czy płyt gramofonowych. Może wydzielać toksyny więc należy unikać opakowań do żywności wykonanych z tego materiału.
4 LDPE To tworzywo nie należy do najbezpieczniejszych dla naszego zdrowia, a jednak producenci zezwalają na jego ponowne wykorzystanie. Są z niego wykonywane opakowania do przechowywania żywności.
5 PP PP czyli polipropylen, podobnie jak HDPE, jest jednym z najbezpieczniejszych plastików dla naszego zdrowia. Wykorzystuje się go w produkcji opakowań do żywności, niektórych elementów karoserii samochodowej oraz przewodów.
6 PS PS to inaczej styropian, który stanowi tworzywo jedno z najbezpieczniejszych w produkcji opakowań do żywności.
7 O (OTHERS) Jeśli znajdziecie na produkcie taki napis, to oznacza, że wykonany jest on z tworzyw nienadających się do przechowywania żywności, gdyż może się w nich znajdować niebezpieczny dla zdrowia bisfenol A, czyli BPA (chyba, że mają oznaczenie „BPA free”).